asmeninis augimas, emocinė sveikata, pokyčiai, psichoterapija

Kaip pasirūpinti savimi po emociškai sunkios konsultacijos?

Terapija – savęs tyrinėjimo, pažinimo, atradimų ir gijimo kelias. Šis kelias stiprina, palaiko, įgalina, tačiau kartu terapinėse sesijose dažnai iškyla sunkūs prisiminimai bei jausmai, su kuriais nelengva išbūti. Kaip pasirūpinti savimi po emociškai sunkios konsultacijos – keletas būdų įraše.

  • Pasivaikščioti ar kitaip pajudėti. Judėjimas ir buvimas gryname ore mažina streso lygį, sureguliuoja spaudimą ir padeda nusiraminti, išveikti kilusius išgyvenimus. Tinkama bet kokia judėjimo forma – vaikščiojimas, sporto salė, plaukimas, šokis ar kita aktyvi veikla.
  • Rašyti – tai puikus būdas išreikšti kilusius jausmus, pojūčius, mintis. Siūloma rašyti viską, kas tuo metu kyla. Jei sunku ar neaišku, kaip ir ką rašyti, galima bandyti atsižvelgti į šiuos klausimus: kokius jausmus dabar išgyvenu (įvardinti, ką jaučiate), kokius kūno pojūčius jaučiu (galbūt jaučiate įtampą, skausmą ar kitus kūno pojūčius), apie ką dabar galvoju? Taip pat po konsultacijų kartas nuo karto galima atlikti refleksiją – pasižymėti, kas jums buvo svarbu, ką tyrinėjote ir atradote terapinio proceso metu.
  • Užsiimti kūrybinėmis veiklomis – piešti, spalvinti, megzti, nerti vąšeliu, lipdyti, gaminti, ravėti daržą ar užsiimti kita veikla, įtraukiančią kūną, t. y. daryti kažką savo rankomis. Tai padeda įsižeminti, sutelkti dėmesį į čia ir dabar, integruoti patyrimus.
  • Mindfulness – tai sąmoningumas, kuris atsiranda sutelkus dėmesį į esamą momentą. Tai smalsus ir atviras patyrimo priėmimas, nesistengiant jo keisti, nevertinant. Galima skirti 5 minutes ir, saugioje vietoje, ramiai kvėpuojant, susitelkti į tai, kas kyla esamuoju momentu: ką jaučiu, kokie pojūčiai kyla kūne, kokios mintys ateina. Tiesiog leisti sau būti su tuo, nenustumti, išgyventi. Taip pat galima įsijungti priimtinos meditacijos įrašą ir sekti jį, atlikti kūno skenavimo praktiką, atsipalaiduoti ir sekti kvėpavimą. Tiesiog būti.
  • Atrasti kitas saugias, jums tinkančias kylančių jausmų išraiškos formas.
  • Malda ar kita priimtina praktika gali būti resursas, teikiantis palaikymą, nusiraminimą, viltį, padedantis įžvelgti prasmę.
  • Daryti tai, kas malonu! Kiekvienam tai labai individualu: masažas ar kitos kūno procedūros, lėtas arbatos/kavos/kakavos gėrimas, žaidimas su augintiniu, muzikos klausymas, poilsis/miegas ir kitos malonios, raminančios veiklos.

Visada svarbu dalintis išgyvenimais su specialistu, informuoti jį apie savo būseną po konsultacijų. Taip pat svarbu dienotvarkėje palikti laisvo laiko po konsultacijų, skirto nusiraminimui, patyrimo asimiliacijai, išbuvimui.

Jei po konsultacijos jaučiate, jog su tuo, kas iškilo, per sunku būti, visada kreipkitės pagalbos. Šie patarimai yra tik rekomendacinio pobūdžio ir gali tikti ne visiems – tai labai priklauso nuo konsultacijų metu nagrinėtų išgyvenimų, patirties, tuometinės savijautos.