Iš ankstesnių įrašų galime prisiminti, jog dažnai vaikystėje susiformavusį prieraišumo tipą esame linkę atkartoti visą gyvenimą, jis veikia mūsų bendravimą, santykius ir savivertę. Ankstesniuose įrašuose aptariau saugų ir nesaugų vengiantį prieraišumą, o šiandien atidžiau pažvelgsiu į nesaugų nerimastingą arba kitaip – nesaugų ambivalentišką prieraišumo tipą.
Nesaugus nerimastingas prieraišumo tipas yra kuriamas, kai patirta meilė ir šiluma yra nenuosekli, kai tėvai stengiasi patenkinti vaiko poreikius, tačiau tai daro labai neprognozuojamai: išeina neatsisveikinę ir nepranešę, dažnai keičia nuostatas – tai leidžia ką nors, tai draudžia. Tuomet vaikui sunku prognozuoti suaugusiojo elgesį ir jaustis saugiai. Vaikas visokiais būdais ir elgesiu siekia užtikrinti svarbaus suaugusiojo reakciją ir galiausiai tampa itin nepatiklus, pradeda abejoti ar jis tėvams rūpi, ar tikrai yra mylimas, todėl gali nuolat reikalauti dėmesio.
Suaugę nesaugaus nerimastingo prieraišumo tipo žmonės nori artumo, santykio, tačiau kartu jaučia didelę baimę, jog santykis gali nutrūkti. Jie labai siekia artumo, bet kai jį patiria, negali priimti ir tame patyrime išbūti, nes iškart išgyvena išsiskyrimo baimę ir baimę dėl santykių apskritai. Šio prieraišumo tipo žmonės jaučiasi saugiai, kai jų prieraišumo objektas yra šalia, o kai jis atitolsta, jaučia baimę, kad santykis nutrūks. Šie žmonės yra itin jautrūs bet kokiems signalams, kad gali būti palikti – jie jau yra išgyvenę nenuoseklumą santykiuose vaikystėje, todėl bijo, kad tai gali pasikartoti ir santykiuose suaugus. Kitų žmonių jie gali būti apibūdinami, kaip perdėtai jautrūs, reikalaujantys dėmesio, kontroliuojantys.
Apie save nesaugaus nerimastingo tipo žmogus pasakytų: esu priklausomas nuo kitų, man reikia ypatingo artumo. Kurdamas santykius tarsi prilimpu prie kito. Dažnai darau viską, kad tik manęs nepaliktų, net jei tai prieštarauja mano norams, poreikiams. Esu nuolat susirūpinęs santykiais.
Žemiau pateikiu orientacinius klausimus, pagal kuriuos galite pasitikrinti, kiek artimas jums yra nesaugus nerimastingas prieraišumo tipas – kuo daugiau atsakymų „taip”, tuo didesnė tikimybė, jog tai šis nesaugaus prieraišumo tipas jums būdingas.
- Ar atsiprašinėjame dėl dalykų, kuriu nepadarėte, tam, kad nenuliūdintumėte ar neprarastumėte kito žmogaus?
- Ar santykiuose jūs esate linkęs „pamesti“ save ir labiau koncentruotis į kitą žmogų?
- Ar jūsų artimas žmogus apibūdintų jus kaip reikalaujantį/-ią dėmesio, įsikibusį/-ią į jį?
- Ar jums sunku sakyti „ne“, nesutikti?
- Ar dažnai savimi abejojate arba dvejojate apsisprendžiant?
- Ar jaučiatės taip, lyg visada santykiuose atiduodate daugiau nei gaunate?
- Ar jums sunku būti vienam/-ai?
- Ar jaučiatės paliktas, apleistas, sužeistas, kai būnate vienas?
- Ar bijote prarasti santykius?
- Ar lengvai įsitraukiate į kito savijautą, norus, poreikius?
- Ar dažnai gyvenate praeitimi, negalėdami pamiršti arba atleisti praeities sužeidimų?
- Ar dažnai skundžiatės ir nepastebite artimųjų rūpestingo elgesio, mylinčių veiksmų?
- Ar dažnai trokštate būti santykyje su žmonėmis, kurie jums yra vienaip ar kitaip neprieinami?
Atpažįstate, jog šis prieraišumo tipas būdingas jums – ką galite padaryti dėl savęs?
- atpažinti savo poreikius, norus ir koncentruotis ties jų atliepimu
- daryti sau tai, ką darote dėl kitų
- mokytis prašyti pagalbos iš kitų
- mokytis duoti kitam žmogui laiko ir erdvės
- atrasti nusiraminimo, buvimo vienumoje būdus.
- svarbu į kūną orientuotos praktikos, savo jausmų ir pojūčių įsisąmoninimas
- paprastai tariant – svarbu išmokti savireguliacijos ir saugiai jaustis su savimi.
Jei skaitydami straipsnį, atpažįstate, jog jūsų partneris/-ė yra nesaugaus nerimastingo prieraišumo tipo, verta prisiminti, jog tokiems žmonėms santykiuose itin svarbu užtikrintumas, pastovumas, pažadų laikymasis, žodžių ir elgesio atitikimas.
Paskutiniajame ciklo apie prieraišumą įraše apžvelgsiu nesaugų dezorganizuotą prieraišumo tipą. Žemiau pateikiu nuorodas į ankstesnius įrašus apie prieraišumą:
Saugus prieraišumas https://kismas.lt/saugiai-prieraisus-zmogus/
Nesaugus vengiantis prieraišumas https://kismas.lt/nesaugus-vengiantis-prieraisumas/