Besibaigiant seniesiems ir beprasidedant naujiesiems metams dažnai susimąstome apie pokyčius, kuriuos norėtume įgyvendinti, planuojame naujųjų metų tikslus, svajojame, ieškome įkvėpimo. Metų pabaiga – puikus laikas sustojimui ir refleksijai bei nebaigtų dalykų užbaigimui, taip suteikiant erdvės naujoms patirtims.
Taigi, kas svarbu, norint įgyvendinti pokyčius?
Reflektuoti ir asimiliuoti savo patyrimus.
- Kas man reikšmingo, svarbaus įvyko praėjusiais metais?
- Ką man pavyko įgyvendinti ir kas man padėjo?
- Ko aš išmokau?
- Už ką esu dėkingas (sau ar kitiems)?
- Ko nepavyko pasiekti, iš to, ką buvau suplanavęs? Ko pritrūko?
Klausti savęs, ko nebenoriu neštis į naujus metus?
- Kokius santykius, situacijas, žmones noriu paleisti?
- Ar yra neužbaigtų dalykų, kuriuos nešuosi per gyvenimą ir kurie man vienaip ar kitaip trukdo? Atrasti būdą, kaip tai užbaigti tai. Pavyzdžiui, jei išgyvenote konfliktą, santykių nutrūkimą ar kitą sudėtingą situaciją, bei jaučiate, jog liko kažkas neišsakyta, ką vis dar nešiojatės savyje, ir tai vienaip ar kitaip veikia jūsų kasdienybę, bendravimą, santykius, savijautą, paieškoti būtų, kaip tai išreikšti. Būdų yra daug, tačiau svarbu atrasti tinkamiausią jums – jei nėra galimybės išsakyti to gyvai, galima jausmus išrašyti, išpiešti, iššokti ar kitaip išjudėti, išlipdyti, išgyventi ir transformuoti savo patirtį terapijoje.
Įsivertinti pagrindines gyvenimo sritis – ar yra balansas tarp visų sričių, galbūt kažkuriai sričiai skiriu itin daug energijos ir laiko, o kažkuri sritis yra apleista? Ką galiu padaryti, jog atsirastų balansas? Kurioje srityje ir kokių noriu pokyčių? Jums svarbias sritis galite įsivardinti patys, žemiau pateikiu keletą variantų:
- Profesija/darbas/studijos/žinios
- Šeima/santykiai
- Sveikata/kūnas/poilsis
- Emocinė sritis/jausmai/savijauta/emocinis raštingumas
- Finansai/materialiniai dalykai
- Dvasinis aspektas/prasmės klausimai/vertybės
Geštalto terapijoje išskiriami penki pagrindiniai žmogaus aspektai: fizinis, emocinis, racionalusis, socialinis ir dvasinis. Svarbu žmogaus vientisumas, t.y., svarbu kreipti dėmesį ir vystyti visus penkis aspektus, siekti balanso, neapleidžiant, neatmetant, neišskiriant kažkurio, kaip reikšmingesnio ar mažiau reikšmingo.
Įsivardinti savo poreikius/norus/tikslus ir atsakyti sau į šiuos klausimus:
- Ko aš noriu?
- Kodėl tai man svarbu?
- Ką aš gausiu, kai tą tikslą pasieksiu? T.y., koks mano poreikis slepiasi po šiuo tikslu, kaip jausiuosi, kai tai pasieksiu?
- Jei tikslo pasiekimas/noro įgyvendinimas reikalauja itin daug laiko – kaip galiu bent iš dalies atliepti tą poreikį dabar, esamoje situacijoje?
Patyrinėti savo vidinius ir išorinius resursus:
- Kas mane palaiko?
- Kokios mano savybės praeityje man padėjo siekti užsibrėžtų tikslų?
- Kas man padeda atgauti jėgas, pasirūpinti savimi?
- Į ką galėčiau kreiptis prireikus pagalbos ar ieškant įkvėpimo?
Siekiant pokyčių, svarbu atskirti, kas priklauso nuo jūsų, o kas – jau nebe jūsų įtakoje, t.y., susitelkti į tai, ką galite padaryti pats ir kas yra jūsų atsakomybėje. Nepamirškite, jog net ir nepasiekus tikslų, jūsų, kaip žmogaus, vertė nekinta. Linkiu žvelgti į pokyčių procesą smalsiai, atvirai, paliekant vietos netikėtumams.